Otopark Sinyalizasyon Sistemi


Otopark sinyalizasyon sistemi / Otopark Araç Yönlendirme Sistemi

Otopark sinyalizasyon sistemi , karmaşık yapıdaki otoparklar, araç trafiği, bir düzene sokmak için sistem sistemi vardır.Şu anda 2 aracın karşılaşması ve yol yollanması gerekliliği, otoparkta boş yer yok iken aracın otoparka girip problemi yaşaması, araç asansörü dolu iken o anda siteyi temizleyebilir durumların başında geçmek asıl amaçtır.

Eğer katlı bir otopark yada araç asansörü ile katlar arası iniş çıkış yapılan bir otoparka sahipsek, burada araç trafiğini tıpkı ana caddelerde olduğu gibi bir düzene sokmamız gerekmektedir.Aynı şeridi kullanan, giriş ve çıkış yapan araçların birbirine yol vermesinden kaynaklı geri geri gidiş esnasında yaşanan kazaların, sinyalizasyon sistemleri ile önüne geçmek mümkündür.

Boş dolu sistemleri, otopark trafik lambaları ve boş dolu tabelaları ile önceliğin kimde olduğu sürücüye görsel olarak anlatıldığı için kişi eğer kurala uyar ise ( trafik lambası gibi) yaşanan sıkıntılar ortadan kalkacaktır.


AKILLI OTOPARK SİNYALİZASYON SİSTEMİ

Standart sinyalizasyon sistemlerinde örneğin caddelerdeki trafik ışıklarında sistem geçiş yapılan şeritlere sırayla belirli zaman atamak ve bu zamanlarda kırmızı yeşil ışık yakmaktadır.Bu yöntem ile hiç aracın olmadığı bir şeride yanan yeşil lamba yüzünden diğer şeride kırmızı yanmakta ve boş yere beklemeler olmaktadır.Akıllı sinyalizasyonda ise senaryo şu şekildedir; öncelikle otoparktaki her yere yeşil lamba yanar(sakin konum hiçbir yerde araç yok iken) ve daha sonra ilk gelen aracın olduğu yer otomatik olarak aracı algılayarak diğer taraflara kırmızı yanar.Sistem zamanı ve önceliği tutarak 2. gelen ve 3. geleni sıralar ve sıraya göre bir tarafa yeşil lamba yaktıktan sonra sıradaki şeride yeşil yakar.

Otopark Sinyalizasyonda Sistemi 

Sinyalizasyonda kullanılan ekipmanlardan biridir.Genellikle kırmızı-yeşil kullanılır sarı rengin sistemde bir karşılığı yoktur.Gün ışığındada çok rahat algılanan trafik lambalarımız 10 ile 20 cm olarak isteğe göre verilmektedir.

OTOPARK DOLU-BOŞ SİSTEMİ

Dolu boş sistemleri otoparkta sensörler vasıtası ile araç şöförünün boş olan yerleri rahat algılaması için uygulanmaktadır.Birden fazla katı olan otoparklarda, araç kullanıcısının hangi kata inmesi yani hangi katta boş yer olduğunu anlaması için ana gösterge panosu ile bilgilendirmesi yapılmaktadır.Otopark belirli sayının üstüne çıktığında yada tam olarak dolduğunda verdiği kontak ile trafik lambası kırmızı-yeşik kontrol edilebilir.

LOOP DEDEKTÖR
ARAÇ ALGILAMA SENSÖRÜ

Metal yoğunluğu algılayan bu algılayıcılar ile ilgili bir konuya göre bir noktaya aracın geleceği ve oraya kızmızı-yeşil ışık yakarak sinyalizasyona gerekli bilgiyi göndeririz.Zemin kesilerek orada bir kablo bağlantısı ile çalışıyorum. nesnelerde hatalı algılama yapmaz.

OTOPARK SİNYALİZASYON SİSTEMİ KULLANIM ALANLARI

Sinyalizasyon sistemi kullanım alanlar
– Katlı Otoparklar
– Araç asansörü olan otoparklar
– tek şeritten giriş çıkış yapılan otoparklar
– Ücretli otoparklar